سوختگی با آب جوش

یکی از اقدامات اولیه در بسیاری از سوختگی ها جراحی و برداشت بافت های مرده می باشد. سوختگی های ناشی از آتش یا آب جوش بسیار خطرناک است و می تواند تاثیرات قابل ملاحظه ای را بر پوست و بافت های بدن بر جای گذارد. به د نبال خوردن آب جوش نیز مسیر نای و گلوی فرد می تواند دچار سوختگی شود و آسیب های جدی ببیند.


درمان سوختگی بدون جراحی دبریدمان

درمان سوختگی بدون جراحی: سوختگی با آب جوش یکی از رایج ترین انواع سوختگی می باشد. افرادی که دچار این نوع سوختگی می شوند باید سریعا به مراکز سوختگی مراجعه کنند و در صورت لزوم تحت جراحی و دبرید بافت ها و پوست های مرده (سوخته) قرار گیرند. ماندن این بافت ها در محل سوختگی می تواند عامل عفونت شود.

از آنجایی که پوست لایه محافظ بدن انسان است و محیط بدن انسان را از محیط پیرامون جدا می کند و از ورودمیکروارگانیسم ها به بدن جلوگیری می کند. با از بین رفتن این لایه هجوم میکروارگانیسم ها به بدن آغاز می شود.

عفونت محل سوختگی با روش های غیر استاندارد

به این علت دقایق اول سوختگی بسیار مهم است که از روش های سنتی و غیر استاندارد استفاده نشود. (نظیر استفاده از ماست، زردجوبه و…) که می توانند سبب عفونت شوند. بهترین راه استفاده از گاز استریل یا پارچه بسیار تمیز برای پوشاندن محل سوختگی است. اسپری های مخصوص سوختگی نیز بسیار موثر هستند. این اسپری ها با ایجاد یک لایه خنک و محافظ هم درد سوختگی را کمی التیام می دهند و هم از ورود عوامل عفونی جلوگیری می کنند.

در صورتی که سوختگی بصورت اصولی مدیریت شود و گسترده نباشد می توان از روش های کم تهاجمی تر به جای جراحی استفاده کرد. تصویر زیر نمونه درمان شده جوان ۲۰ ساله با پانسمان های پیشرفته و پماد های مخصوص می باشد.

تصویر سوختگی قبل شروع درمان 

روز اول

دوره درمان: سه هفته(“درمان سوختگی بدون جراحی”)

  • هفته اول دبرید شارپ و درید اتولایتیک صورت گرفته است.
  • هفته دوم استفاده از پانسمان های پیشرفته جهت تسریع ایجاد بافت گرانوله
  • هفته سوم استفاده از سلول های بنیادی جهت تکمیل درمان.

سپس زخم وارد مرحله Remodeling یا تغییر شکل می شود که شش ماه تا یک سال به طول می انجامد. استفاده از پماد های مخصوص به کم شدن اسکار (رد زخم) زخم سوختگی کمک می شود.

کلیه محصولات نوین یا پیشرفته درمان انواع زخم ها توسط مرکز عرضه تجهیزات پرستاری و پزشکی درمانجو در رشت و تمامی شهر های استان گیلان توضیح میگردد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

پایان دوره درمان

روز بیستم

درمانگر 

میلاد رضانژاد کارشناس مراقبت از زخم