در این مبحث به بررسی نمونه معالجه شده زخم سوختگی می پردازیم و با زخم سوختگی کمی آشنا می شویم.

پوست (به انگلیسی: Skin) بخشی از دستگاه پوششی بدن است. بخش‌های دیگر این دستگاه مو، ناخن و غشاء مخاطی هستند.

زخم سوختگی نوعی آسیب به گوشت یا پوست است که بر اثر گرما، برق، مواد شیمیایی، اصطکاک یا پرتو به وجود می‌آید.

انواع سوختگی:

  1. سوختگی‌هایی که تنها بر سطح پوست اثر می‌گذارند را سوختگی‌های سطحی یا سوختگی‌های درجه اول می‌نامند.
  2. سوختگی با ضخامت نسبی یا سوختگی درجه دوم هنگامی اتفاق می‌افتد که لایه‌های زیرین پوست آسیب می‌بینند.
  3. در سوختگی با ضخامت کامل یا سوختگی درجه سوم به همه لایه‌های پوست آسیب می‌رسد.
  4. در سوختگی نوع چهارم بافت‌های عمیق‌تر مانند عضلات یااستخوان آسیب می‌بینند.

این نوع زخم ها نیز مراقبت های مخصوص به خود را دارد و با پانسمان ها و دارو های مخصوص می توان روند ترمیم این نوع زخم ها را افزایش داد.

درمان مورد نیاز به شدت سوختگی بستگی دارد. سوختگی‌های سطحی را می‌توان به وسیله مسکن درمان کرد، در حالیکه سوختگی‌های شدیدتر نیازمند درمان مداوم در مراکز ویژه توسط افراد آموزش دیده با پانسمان های نوین مخصوص و روش های نوین می‌باشند. استفاده از پانسمان های پیشرفته یکی از این روش ها است.

سوختگی‌های سطحی را می‌توان به وسیله مسکن درمان کرد، در حالیکه سوختگی‌های شدیدتر نیازمند درمان مداوم در مراکز ویژه توسط افراد آموزش دیده با پانسمان های نوین مخصوص و روش های نوین می‌باشند. استفاده از پانسمان های پیشرفته یکی از این روش ها است.

قرار دادن محل سوختگی زیر شیر آب می‌تواند به تسکین درد کمک کند و آسیب را کاهش دهد؛ با این وجود تماس طولانی با آب ممکن است باعث سرمازدگی شود. در سوختگی با ضخامت نسبی لازم است محل سوختگی را با آب و صابون شست‌وشو داد و سپس پانسمان کرد. مشخص نیست در مورد آبله‌ها باید چه اقدامی انجام داد ولی احتمالاً کار منطقی این است که به آن‌ها دست نزنیم.

اگرچه سوختگی‌ های وسیع می‌توانند باعث مرگ شوند اما درمان‌های جدید که از سال ۱۹۶۰ ابداع شده‌اند به‌طور قابل توجهی مرگ ناشی از سوختگی را به ویژه در کودکان و نوجوانان کاهش داده‌اند.[۲] حدود ۱۱ میلیون نفر در جهان نیازمند درمان دارویی اند و هر ساله ۳۰۰۰۰۰ نفر در اثر سوختگی می‌میرند.[۳] در آمریکا نزدیک به ۴۰٪ از افرادی که در مراکز سوختگی پذیرش می‌شوند بر اثر صدمات ناشی از سوختگی می‌میرند.[۴] پیامد دراز مدت سوختگی در مرحله اول به وسعت سوختگی و سن فرد بستگی دارد.

در زیر یک نمونه معالجه شده زخم سوختگی را می بینیم.

  • زخم سوختگی
  • زخم سوختگی