تعویض کیسه کلستومی

  • همه ی چیزهایی که لازم دارید را در جایی که دسترسی به آن آسان باشد قرار دهید.
  • دست ها را بشویید. اگر در نزدیکی شما شیر آب وجود ندارد، می توانید از یک پاک کننده دست ضد باکتریایی استفاده نمایید.
  • با یک دست پوست را نگه دارید، به آرامی و ملایمت کیسه را جدا کنید. شما می توانید از یک بازکننده ی چسب پزشکی برای برداشتن راحت تر پایه استفاده نمایید.
  • کیسه ی استفاده شده را با بریدین پایین کیسه خالی کنید. کیسه را در سرویس بهداشتی شسته و سیفون را بکشید. کیسه و دستمال کاغذی های مصرفی را در کیسه های زباله پلاستیکی بگذارید. و یا به جای این کار کیسه را در یک روزنامه بپیچید و آن را در کیسه پلاستیکی زیست تخریب پذیر معمولی قرار دهید.
  • اگر نمی خواهید کیسه مورد استفاده را خالی کنید، می توانید آن را مستقیما در کیسه زباله قرار دهید. هر کدام از این روش ها را که انتخاب می کنید، پس از قرار دادن کیسه کلستومی در کیسه زباله، زباله ها را به سطل زباله بیرون از منزل بیاندازید.

 

تمیز کردن منطقه استوما

  • تنها از آب گرم استفاده کرده و سپس به آرامی منطقه اطراف استوما را خشک نمایید. اطمینان حاصل کنید که دستمال را نمی مالید.
  • پوست را به طور کامل با گذاشتن و برداشتن دستمال خشک کنید. به آرامی این کار را انجام دهید و مراقب باشید به پوست آسیب نزنید.
  • دستمال های استفاده شده را به همراه کیسه استفاده شده در کیسه زباله قرار دهید.
  • دست ها را بشویید.

 

نصب کیسه کلستومی بعدی

ممکن است که بخواهید برای محافظت از پوست خود از یک محافظ پوستی استفاده نموده و یک پایه ایده آل برای چسباندن کیسه کلستومی بعدی فراهم آورید. به آسانی اطراف ناحیه استوما را پاک کرده و چند ثانیه صبر کنید.

شما ممکن است نیاز داشته باشید در پایه ی کیسه استومای خود سوراخی را با اندازه مناسب ایجاد  کنید؛ و یا درمانگر شما می تواند کیسه ها را بر اساس اندازه ی استومای شما برش دهد، بنابراین درباره ی این موضوع نگران نباشید.

پوشش محافظ را از روی چسب پایه بردارید. کیسه را روی استوما قرار دهید و از مرکز به لبه ها چسب را صاف کنید و مطمئن شوید که هیچ گونه چین و چرکی وجود نداشته باشد چرا که این چروک ها ممکن است باعث ایجاد نشتی شوند.

چسب را با دستان خود برای 30 تا 50 ثانیه نگه دارید، زیرا گرما چسبندگی به پوستتان را افزایش می دهد.

اگر نگران بو هستید، ممکن است بخواهید از اسپری دئودرانت استومی برای خنثی کردن بو استفاده کنید. شما همچنین می توانید برای خلاص شدن از بویی که پس از تعویض کیسه ایجاد می شود یک کبریت را روشن کنید، اگرچه باید مراقب باشید پس از استفاده از یک محصول قابل اشتعال مانند یک بازکننده چسب پزشکی یا اسپری محافظ پوست این کار را نکنید.

زمان تعویض کیسه دو تکه و یک تکه

شما می توانید کیسه های کلستومی خود را به هر اندازه که می خواهید و معمولا پس از هر حرکت روده ای تعویض نمایید. در کیسه هایی که یک تکه بسته می شوند، شما می بایست کل کیسه را جایگزین کنید. در کیسه های دو تکه، شما می توانید کیسه کلستومی را به اندازه نیاز و پایه (فلنج) را معمولا یک یا دو بار در هفته تعویض کنید.

اگر شما جزء کلستومی هایی هستید که از کیسه هایی با قابلیت تخلیه استفاده می کنند، هر زمان که لازم باشد، می توانید کیسه ها را خالی کنید. کیسه های قابل تخلیه یک تکه معمولا با توجه به اولویت شخصی هر 2-3 روز جایگزین می شوند. در کیسه های دو تکه ی قابل تخلیه می توانید کیسه خود را هر اندازه که نیاز است و پایه را یک یا دو بار در هفته جایگزین نمایید.