میلاد رضانژاد| متخصص مراقبت زخم: پماد فیبرینولایزین (الیز) چندین سال است که از بازار دارویی آمریکا به علت برخی مشکلات موضعی و التهاب یا واکنش بافتی و افزایش درد، از سوی FDA آمریکا جمع اوری شده است.

استعلام از FDA آمریکا

مکانیسم اثر

آنزیم فیبرینولیزین به عنوان یک آنزیم تجزیه کننده از پلاسما مشتق شده‌است و موجب تجزیه فیبرین می‌شود.

عوارض جانبی

مشکلات موضعی و التهاب یا واکنش بافتی، افزایش درد.

موارد مصرف فیبرینولیزین

فپماد فیبرینولایزین (الیز) به منظور پاک کردن اجسام خارجی و بافت‌های مرده از زخم‌های ناشی از جراحی، ضایعات زخم‌دار و سوختگی‌های درجه ۲ و ۳ به کار می‌رود. در ضمن از طریق تجویز داخل مهبلی در درمان التهاب گردن رحم و التهاب مهبل نیز استفاده می‌شود.

مکانیسم اثر فیبرینولیزین

این ترکیب مخلوطی از ۲ آنزیم است. تجویز توأم این دو آنزیم به صورت موضعی موجب تجزیه پروتئین‌های حاصل از فعالیت آنزیمی باکتری‌ها و در نتیجه رقیق شدن چرک و نیز حل شدن لخته خون یا تجزیه فیبرین، فیبرینوژن و سایر پروتئین‌های پلاسما از جمله فاکتورهای انعقادی V و VIII در محل ضایعه می‌گردد. بدین ترتیب برداشت و زدودن بافت‌های مرده از سطح پوست یا حفرات مشخصی از بدن، با سهولت بیشتری صورت می‌گیرد.

منع مصرف فیبرینولیزین

در صورت وجود بیماری ترومبوآمبولیک نباید مصرف شود.

عوارض جانبی فیبرینولیزین

مصرف مقادیر زیاد پماد فیبرینولایزین (الیز) ممکن است ایجاد پرخونی موضعی نماید.

هشدار ها فیبرینولیزین

برخی از افراد ممکن است واکنش‌های حساسیت مفرط به دارو نشان دهند.

توصیه های دارویی فیبرینولیزین

۱- برای افزایش کارآیی دارو، ابتدا ضایعات خشکیده زخم و بافت‌های مرده را کاملاً برداشته و سپس پماد مستقیماً روی زخم قرار داده شود.
۲- در هر بار تجویز، شستشوی ترشحات و مواد زائد با یک محلول ضد عفونی کننده مثل آب اکسیژنه، محلول نمکی نرمال یا آب گرم، قبل از استفاده از پماد،توصیه می‌شود.
۳- بهتر است پس از مالیدن یک لایه نازک از پماد روی زخم، موضع پوشانیده شود.